Popis:
Statný strom s pravidelnou korunou, vysoký až 30 m. Kmen má hladkou borku, která později ve stáří puká a praská, korunu tvoří husté větve. Při bázi kmene nebo větví často zmlazuje výmladky. Letorosty jsou načervenalé, lysé. Čepel listu je srdčitá, po okraji pilovitá, na rubu šedozelená, v paždí žilek s chomáčky rezavých chlupů, žilnatina 3. řádu téměř nevystoupavá, málo výrazná a nerovnoběžná. Květy po 4–12 v odstávajícím květenství ležícím víceméně na listech. Kvete od června do července, a to zhruba o 2 týdny později než lípa velkolistá (). Plody jsou kulovité, nevýrazně žebernaté, lehce smáčknutelné.
Využití:
Lípa srdčitá je už od pradávna často vysazována v kulturní krajině, při lidských sídlech jako strom návesní, rodový, památný, jako součást alejí. Vyniká jako solitérní strom. Její měkké dřevo je využíváno v řezbářství. Květ se sbírá pro léčivé účinky (např. do čajů).
Vysvětlivky ke zkratkám u velikostí:
ok = obvod kmínku v centimetrech 80cm nad zemí.
O co větší o to silnější kmen a i větší bal. Stromy ok 8-10 unese jeden statný člověk, ok 10-12 už je pro dvě osoby a ok 18-20 pro tři nebo třeba jeřáb. Pro větší přehled jsou napsány obvody kmínku v katalogu za českým názvem. Př. ok 10+ = ok 10-12, ok 12 = ok 12-14
Vk = vysokokmen.
Výška roubování korunky nejčastěji 180cm u některých převislých forem stromů bývá i vyšší, nebo je i více možností.
Bal = Zemní bal.
Všechny rostliny jsou v drátěném úpletu. Bez drátu se zemina rozsype a strom by mohl uschnut. Po zasazení je dobré vrchní část drátu u kmenu rozštípnout štípacími kleštěmi aby se v pozdější době nezařezával do kmenu stromu.
Korunka 70+ = velikost korunky od roubování
Je velikost nárůstu stromu od roubování. Bohužel je relativní. Kulovité kultivary mají často menší korunku – pomaleji rostou a například břízy (Betula pendula), buky (Fagus silvatica), duby (Quercus robur) a další mají zase koruny větší. Např. Lípa (Tilia cordata) i při velikosti ok 8-10 má už 4,5m výšku.
Důležité při sázení!