Dřevina pochází z čeledi Tiliaceae – lípovité a rodu Tilia. Dorůstá do výšky 15-20 m a vytváří vejcovitou korunu širokou až 10 m. Kompaktní koruna nese lesklé, tmavě zelené, srdčité listy, které se na podzim barví do žluta. Kůra má šedohnědou barvu a je rozpraskaná. Drobné žlutobílé květy jsou uspořádané v květenstvích, které se na stromě objevují v průběhu července. Preferuje vlhčí, dobře propustné, humózní půdy. Stanoviště může být slunné i polostinné. Jsou vhodné jako solitéry do parků a zahrad, ale dají se použít také do stromořadí do úzkých ulic a na nádvoří. Tato lípa je vysoce odolná působení mrazu a větru a dobře snáší řez.
Vysvětlivky ke zkratkám u velikostí:
ok = obvod kmínku v centimetrech 80cm nad zemí.
O co větší o to silnější kmen a i větší bal. Stromy ok 8-10 unese jeden statný člověk, ok 10-12 už je pro dvě osoby a ok 18-20 pro tři nebo třeba jeřáb. Pro větší přehled jsou napsány obvody kmínku v katalogu za českým názvem. Př. ok 10+ = ok 10-12, ok 12 = ok 12-14
Vk = vysokokmen.
Výška roubování korunky nejčastěji 180cm u některých převislých forem stromů bývá i vyšší, nebo je i více možností.
Bal = Zemní bal.
Všechny rostliny jsou v drátěném úpletu. Bez drátu se zemina rozsype a strom by mohl uschnut. Po zasazení je dobré vrchní část drátu u kmenu rozštípnout štípacími kleštěmi aby se v pozdější době nezařezával do kmenu stromu.
Korunka 70+ = velikost korunky od roubování
Je velikost nárůstu stromu od roubování. Bohužel je relativní. Kulovité kultivary mají často menší korunku – pomaleji rostou a například břízy (Betula pendula), buky (Fagus silvatica), duby (Quercus robur) a další mají zase koruny větší. Např. Lípa (Tilia cordata) i při velikosti ok 8-10 má už 4,5m výšku.
Důležité při sázení!