Info panel - katalog

Sorbus aucuparia - Jeřáb ptačí, ok 10+

Strom, řidčeji keř vysoký 3–15 m. Borka světle šedá. Pupeny, spodní strana lístků, listové vřeteno a větve květenství plstnaté. Pupeny vejcovité, špičaté. Vernace (uspořádání listu v pupenu) složená. Listy lichozpeřené, lístků (4–)5(–10) párů, podlouhle kopinatých, do 5 cm dlouhých, v horních 3/4 pilovitých, při bázi asymetrických, na líci tmavozelených, na rubu světlezelených, řapík 2–3 cm dlouhý. Květenství kompaktní, bohaté, s plstnatými, olysávajícími větvemi. Kališní cípy špičaté, za květu vzpřímené, za plodu vytrvalé, korunní lístky okrouhlé až široce vejčité, 3,8–5,0 mm dlouhé, bílé. Semeník polospodní, čnělky (2–)3(–4), volné, blizny konvexní. Malvice kulovité, 6–9 mm v průměru, oranžově červené, lesklé. Druh je plodný ve věku 10–15 let, dožívá se stáří 80–100 let. Kvete v květnu a červnu.  Velice přizpůsobivá a nenáročná dřevina. Rychle roste a bohatě plodí, přitom nepotlačuje jiné dřeviny, naopak jejich růst podporuje. Plody jsou důležitou složkou výživy lesní zvěře a ptactva. Slouží i k výrobě pálenek. Dřevo se používá na dýhy, násady nebo hudební nástroje. Často se vysazuje do stromořadí, je vyšlechtěno i několik kultivarů.

Vysvětlivky ke zkratkám u velikostí:

ok = obvod kmínku v centimetrech 80cm nad zemí.

O co větší o to silnější kmen a i větší bal. Stromy ok 8-10 unese jeden statný člověk, ok 10-12 už je pro dvě osoby a ok 18-20 pro tři nebo třeba jeřáb. Pro větší přehled jsou napsány obvody kmínku v katalogu za českým názvem. Př. ok 10+ = ok 10-12, ok 12 = ok 12-14

Vk = vysokokmen.

Výška roubování korunky nejčastěji 180cm u některých převislých forem stromů bývá i vyšší, nebo je i více možností.

Bal = Zemní bal.

Všechny rostliny jsou v drátěném úpletu. Bez drátu se zemina rozsype a strom by mohl uschnut. Po zasazení je dobré vrchní část drátu u kmenu rozštípnout štípacími kleštěmi aby se v pozdější době nezařezával do kmenu stromu.

Korunka 70+ = velikost korunky od roubování

Je velikost nárůstu stromu od roubování. Bohužel je relativní. Kulovité kultivary mají často menší korunku – pomaleji rostou a například břízy (Betula pendula), buky (Fagus silvatica), duby (Quercus robur) a další mají zase koruny větší. Např. Lípa (Tilia cordata) i při velikosti ok 8-10 má už 4,5m výšku.

Důležité při sázení!

  1. Pořádně připevnit strom úvazkem ve tvaru osmičky ke kůlům. Kůly zabraňují vyvracení a naklánění se po větru.
  2. Nepodcenit velikost připravované díry pro strom. Výkop by měl být alespoň 3x větší než je samotný bal rostliny.
  3. Je-li blízko stromu zámková dlažba nebo beton, přidejte pod strom meliorační trubku pro případnou zálivku. Viz příklady v referencích.
Cena: 1 890 Kč
Barva: Zelená
Barva květu: Bílá
Velikost: ok 10-12cm, vysokokmen
Velikost kontejneru: bal
Skladem: na poptání
Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz:
Související zboží