Je to větší keř nebo strom dosahující výšky až 14 metrů.
Roste v jižní a střední Evropě; na severu se vyskytuje nejdále v jižní Skandinávii. V Česku se mu daří především na vápencích a zásaditých vyvřelinách. Je to teplomilná a světlomilná dřevina odolná vůči suchu.
Listy jsou střídavé, podlouhle eliptické a dvakrát pilovité, na lícní straně lesklé a zelené, na rubu šedobílé a plstnaté.
Květy jsou bílé a vytvářejí laty podobné květenstvím jeřábu ptačího; květy měří asi 15 mm. Muk kvete v červnu. Kališní lístky přetrvávají i po odkvětu v době plodu. Plod je tmavočervená kulovitá malvice dlouhá asi 1,5 cm, dozrává v září. Malvice mají plstnaté stopky a bělavá plst bývá i okolo zbytků kališních lístků.
Vysvětlivky ke zkratkám u velikostí:
ok = obvod kmínku v centimetrech 80cm nad zemí.
O co větší o to silnější kmen a i větší bal. Stromy ok 8-10 unese jeden statný člověk, ok 10-12 už je pro dvě osoby a ok 18-20 pro tři nebo třeba jeřáb. Pro větší přehled jsou napsány obvody kmínku v katalogu za českým názvem. Př. ok 10+ = ok 10-12, ok 12 = ok 12-14
Vk = vysokokmen.
Výška roubování korunky nejčastěji 180cm u některých převislých forem stromů bývá i vyšší, nebo je i více možností.
Bal = Zemní bal.
Všechny rostliny jsou v drátěném úpletu. Bez drátu se zemina rozsype a strom by mohl uschnut. Po zasazení je dobré vrchní část drátu u kmenu rozštípnout štípacími kleštěmi aby se v pozdější době nezařezával do kmenu stromu.
Korunka 70+ = velikost korunky od roubování
Je velikost nárůstu stromu od roubování. Bohužel je relativní. Kulovité kultivary mají často menší korunku – pomaleji rostou a například břízy (Betula pendula), buky (Fagus silvatica), duby (Quercus robur) a další mají zase koruny větší. Např. Lípa (Tilia cordata) i při velikosti ok 8-10 má už 4,5m výšku.
Důležité při sázení!