Info panel - katalog

Šalvěj lékařská - Salvia officinalis ´Salina´

Keřovitě rostoucí šalvěj vytváří dlouhé odspodu dřevnatějící až 40cm dlouhé výhony. Na přelomu června a července rozkvétá fialkově zbarvenými květy hluchavkovitého tvaru. Podlouhle vejčité listy jsou šedozelené až zelené.

Celá rostlina je velmi aromatická. Používá se jako koření do nejrůznějších jídel. Velmi dobře doplňuje pokrmy ze zvěřiny a ryby. Neopomenutelné jsou také její léčivé účinky. Hlavní užití je jako desinfekce při zánětech nebo poranění například v ústní dutině. Také zmírňuje kašel a zlepšuje trávení. Silice samotná je pak hojně využívána díky své vůni v kosmetice či potravinářství. Působí blahodárně při poštípání hmyzem.

Šalvěj není náročná na živiny ani stanoviště. Hodí se do trvalkových výsadeb, štěrkových záhonů, kde vhodně doplní další xerotermní vegetaci. Lze ji pěstovat i v nádobách. Vyhovuje jí dobře osluněné stanoviště. V polostínu hůře kvete a její aroma není tak silné jako na plném slunci. Substrát by měl být propustný spíše suššího charakter. Vzhledem k jejímu středomořskému původu není nutné ji příliš zalévat. Na zimu je vhodné rostlinu přimulčovat nebo přikrýt chvojím.

Velikost: 5-20 cm
Velikost kontejneru: p9
Skladem: ne, od března 2015
Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz:
Související zboží