Info panel - katalog

Prunus cerasifera ´Nigra´ - Myrobalán

Myrobalán je jedním z nejoblíbenějších listnatých stromů, který si svou popularitu získal sytě vínovým vybarvením listů, téměř nulovou nutností údržby a nenáročností na půdu.

Listy jsou podlouhle vejčité či oválné a pokud je strom vysazen na plném slunci, jejich barva je temně vínová. Takto sytě vybarvený menší strom je velmi vhodný pro narušení jednolitě zelených zahrad nebo jako solitérní dřevina k odlišně vybarvené fasádě. Výborně ladí s urbanistickou šedí nebo odstíny krémové barvy.

Odrůda Nigra (=Pissardii Nigra) byla vyšlechtěna pro bohaté kvetení sytě růžové barvy. Květy nejsou tak velké jako na okrasných třešních (sakurách), ale bývá jich mnoho, takže celý strom je obsypán jemně růžovými květy vyrůstajícími ze sytě vínových kalíšků, což kvetení přidá na kontrastu.

Roste vzpřímeně a pokud chcete hustší keř, je dobré jej stříhat. Je velmi vhodný do měst i průmyslových center, jelikož výborně snáší znečištěné ovzduší. Není náročný na půdu, ale pokud chcete opravdu krásný strom s bohatým olistěním a větvením, zasaďte jej do mírně kyselé země, která nebude vysychat, ale nebude stát ve vodě. Každý rok zjara rostlině dopřejte hrst dlouho-rozpustného hnojiva (např. Osmocote® nebo Basacote®). Naprosto mrazuvzdorný do cca -40°C.

Vysvětlivky ke zkratkám u velikostí:

ok = obvod kmínku v centimetrech 80cm nad zemí.

O co větší o to silnější kmen a i větší bal. Stromy ok 8-10 unese jeden statný člověk, ok 10-12 už je pro dvě osoby a ok 18-20 pro tři nebo třeba jeřáb. Pro větší přehled jsou napsány obvody kmínku v katalogu za českým názvem. Př. ok 10+ = ok 10-12, ok 12 = ok 12-14

Vk = vysokokmen.

Výška roubování korunky nejčastěji 180cm u některých převislých forem stromů bývá i vyšší, nebo je i více možností.

Bal = Zemní bal.

Všechny rostliny jsou v drátěném úpletu. Bez drátu se zemina rozsype a strom by mohl uschnut. Po zasazení je dobré vrchní část drátu u kmenu rozštípnout štípacími kleštěmi aby se v pozdější době nezařezával do kmenu stromu.

Korunka 70+ = velikost korunky od roubování

Je velikost nárůstu stromu od roubování. Bohužel je relativní. Kulovité kultivary mají často menší korunku – pomaleji rostou a například břízy (Betula pendula), buky (Fagus silvatica), duby (Quercus robur) a další mají zase koruny větší. Např. Lípa (Tilia cordata) i při velikosti ok 8-10 má už 4,5m výšku.

Důležité při sázení!

  1. Pořádně připevnit strom úvazkem ve tvaru osmičky ke kůlům. Kůly zabraňují vyvracení a naklánění se po větru.
  2. Nepodcenit velikost připravované díry pro strom. Výkop by měl být alespoň 3x větší než je samotný bal rostliny.
  3. Je-li blízko stromu zámková dlažba nebo beton, přidejte pod strom meliorační trubku pro případnou zálivku. Viz příklady v referencích.
Cena: 1 890 Kč
Barva: Červená
Velikost: kmínek 180cm, korunka 70+ cm
Velikost kontejneru: ok 10-12, bal, kontejner
Skladem: ano 1-5 ks
Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz: