Info panel - katalog

Prunus `Accolade`, ok 10+

Tato okrasná višeň je kříženec mezi prunus sargentii a prunus subhirtella, což jsou obě okrasné višně. Přesto je lze zařadit k sakurám, neboť toto jméno jsme si zvykli spojovat se všemi okrasnými třešněmi, jež nám zjara nabízejí záplavu květů různých barev.

Accolade je časně kvetoucí stromek, kterému nevadí ani noční mrazíky. Pokud je přes den dostatečné teplo a dostatek slunce, již začátkem dubna se mohou začít otevírat jeho poupata do jemně růžových poloplných květů. Jejich množství je velké a stromek je jimi bohatě obsypán. Opadavé listy jsou tmavě zelené, jemně pilovité při okrajích, 7-10 cm dlouhé. Tvar koruny je spíše rozcuchaný s tenkými větvičkami. Tento nepravidelný charakter z něj dělá vyhledávanou dominantu japonských zahrad, kde svou ledabylou vizáží perfektně vyváží přesně stříhané keře.

Okrasné třešně a slivoně nejsou náročné na půdní podmínky, ale nejlépe se jim bude dařit ve vlhčích ale dobře propustných půdách mírně kyselé reakce, na plném slunci. Nevadí jim silný mráz ani vítr. Stromy s kmenem na prvních pár let po výsadbě dobře vyvažte k opoře. Mrazuvzdorná do cca -27°C.

Vysvětlivky ke zkratkám u velikostí:

ok = obvod kmínku v centimetrech 80cm nad zemí.

O co větší o to silnější kmen a i větší bal. Stromy ok 8-10 unese jeden statný člověk, ok 10-12 už je pro dvě osoby a ok 18-20 pro tři nebo třeba jeřáb. Pro větší přehled jsou napsány obvody kmínku v katalogu za českým názvem. Př. ok 10+ = ok 10-12, ok 12 = ok 12-14

Vk = vysokokmen.

Výška roubování korunky nejčastěji 180cm u některých převislých forem stromů bývá i vyšší, nebo je i více možností.

Bal = Zemní bal.

Všechny rostliny jsou v drátěném úpletu. Bez drátu se zemina rozsype a strom by mohl uschnut. Po zasazení je dobré vrchní část drátu u kmenu rozštípnout štípacími kleštěmi aby se v pozdější době nezařezával do kmenu stromu.

Korunka 70+ = velikost korunky od roubování

Je velikost nárůstu stromu od roubování. Bohužel je relativní. Kulovité kultivary mají často menší korunku – pomaleji rostou a například břízy (Betula pendula), buky (Fagus silvatica), duby (Quercus robur) a další mají zase koruny větší. Např. Lípa (Tilia cordata) i při velikosti ok 8-10 má už 4,5m výšku.

Důležité při sázení!

  1. Pořádně připevnit strom úvazkem ve tvaru osmičky ke kůlům. Kůly zabraňují vyvracení a naklánění se po větru.
  2. Nepodcenit velikost připravované díry pro strom. Výkop by měl být alespoň 3x větší než je samotný bal rostliny.
  3. Je-li blízko stromu zámková dlažba nebo beton, přidejte pod strom meliorační trubku pro případnou zálivku. Viz příklady v referencích.


 

Cena: 2 490 Kč
Barva: Zelená
Barva květu: Růžová
Velikost: výška kmínku 180cm, koruna 70+
Velikost kontejneru: Vk, ok 10-12, bal
Skladem: Do tří dnů
Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz: