Info panel - katalog

Máta peprná - Mentha piperita ´Granada´

Máta peprná je známou a pěstovanou léčivou rostlinou. Máta ´Granada´ je velmi aromatická s pomerančovomentolovou vůní. Do velkých vzdáleností se rozrůstá podzemními oddenky. Proto je vhodné kolem kořenového systému do hloubky 0,5m umístit kořenovou zábranu, aby se zamezilo nekontrolovatelnému rozrůstání. Kvete během léta levandulovovými drobnými květy na vzpřímených čtyřhranných lodyhách.

List obsahuje vonné silice - menthol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje, čímž se ztrácejí nepříjemné pocity jako svědění, mírná bolestivost a podráždění. Při vnějším použití je tedy výborná jako odvar na výplachy při bolestech zubů a dásní, přičemž zpříjemňuje a čistí dech. Čerstvé mátové lístky je možno přidat do vody na koupel, protože má osvěžující účinky. Máta zaručeně pomáhá při všech druzích žaludečních potíží, uvolňuje křeče, zlepšuje žaludeční nevolnost při kocovině, zastavuje zvracení, léčí koliky a nemoci střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při podrážděném žlučníku či žlučových kamenech, celkově zlepšuje vylučování žluče a posiluje celou nervovou soustavu, má mírné afrodiziakální účinky. Velmi dobrá je kombinace máty s dalšími léčivkami. Pomáhá při impotenci a frigiditě, s rozmarýnem zlepšuje tělesnou i duševní kondici.

Na slunných stanovištích se zvyšuje obsah těchto vonných látek. Je vhodná na sušení a k přípravě čajů, nálevů i čerstvé do salátů a na ozdobu dezertů, do nápojů (Mojito). Vyžaduje mírně vlhká až vlhká stanoviště - světlé až polostinné.

Velikost: 5-20 cm
Velikost kontejneru: p9
Skladem: ne, od března 2015
Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz:
Související zboží