Info panel - katalog

Magnolia grandiflora ´Praecox´ (´GOLIATH´)

Stálezelené magnólie patří mezi královny kvetoucích stromů. Vybíráme pro vás ty nejkrásnější a zároveň nejotužilejší kultivary. Objevení fantastické odrůdy Goliath se datuje do roku 1910 a údajně se o ni zasloužil americký botanik Albert Charles Smith (1906-1999) v tehdejší školce Caledonian Nurseries na britském ostrově Guernsey. Školka již neexistuje a podle zpráv z roku 2004 celému území bývalé školky a jejích zahrad hrozí zničení z důvodu developerské výstavby komplexu 8 bytových domů.

Goliath už svým jménem předurčuje cosi nadprůměrného. Tento Goliáš mezi magnóliemi opravdu ručí za to, že na velikosti záleží: květy patří k největším ve skupině grandiflora, dosahují běžně 30 cm v průměru. Jsou krémově bílé a velmi voňavé i na vzdálenost několika metrů. Vykvétají ke konci června, postupně nakvétají po celé léto a objevují se až do posledních teplých a slunných dní začínajícího podzimu. Poupata jsou poměrně velká a vzpřímená, vždy na konci nových výhonů, a tvoří se během celého roku.

Listy jsou středně až tmavě zelené, velmi lesklé, mírně stočené při krajích, na rubu pokryté vrstvou rezavých chloupků, která není tak výrazná jako u původního druhu. Svým vzrůstem se Goliath v našich podmínkách drží v rozumné výšce, maximum 8m se dá očekávat za mnoho desítek let. Ve své domovině údajně dorůstá až 15m. Není potřeba stříhat.Jakmile je zasazena do dobré země, začne si tvořit nové pupeny a tak houstnout. Pokud přeci jenom chcete nebo musíte, buď ji zjara ostříhejte celou (nebo minimálně 2/3 všech větví, nikdy méně) a po dobu 2-3 měsíců vydatně hnojte ve vodě rozpustnými hnojivy. Nebo postupně od jara do léta zakracujte větve, které nemají květový pupen nebo právě odkvetly.

Pro spolehlivý růst je dobré najít jí vhodné místo. Ideální by bylo umístění v zimním stínu, ale na plném letním slunci, ale není to nezbytné. Každopádně potřebuje být chráněná před nejhoršími větry v zimě a na jaře. Zem potřebuje kyselou, velmi úrodnou, vlhkou ale ne mokrou, propustnou - mějte ji neustále zamulčovanou. Starším rostlinám vyhovuje jíl, ze kterého pomalým prorůstáním čerpají živiny. Při dlouhotrvajících nebo silných mrazech pod -23°C doporučujeme zakrýt ji bílou netkanou textilií, a to pouze na DOBU NEZBYTNĚ NUTNOU (cca 2-3 týdny). Tato magnólie je mrazuvzdorná bez ochrany do -23°C, s ochranou a na dobrém stanovišti až do -25°C (vyzkoušeno). V zimě, pokud není zmrzlá zem, zalévejte!
Cena: 2 490 Kč
Velikost: 125-150cm
Velikost kontejneru: 10L
Skladem: V Zahradnickém centru Kolín
Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz: