Osvědčenou a oblíbenou dřevinou do živých plotů je ptačí zob. V červnu až červenci se krášlí krémově bílými vonnými květy, které jsou uspořádány do lat a vábí motýly. Malé černé plody jsou jedovaté. Ptačí zob vejčitolistý je vhodný do živých plotů o výšce do dvou metrů. Dobře snáší řez. Protože špatně přečkává tuhé mrazy, je vhodnější do teplých, vinohradnických poloh.
O trochu robustnější je ptačí zob obecný. Zejména poloopadavá odrůda ’Atrovirens’ je oblíbenou dřevinou pro stříhané živé ploty a pro figurální řez. Snáší mráz a dobře roste i na suchých polostinných stanovištích. Koření mělce. Hustý kořenový systém se snadno prosadí pod stromy. Výška: Ptačí zob vejčitolistý ve své domovině Japonsku dosahuje výšky 5 m a šířky 3 m. U nás se vysazuje do stříhaných plotů vysokých okolo dvou metrů. Optimální výška ptačího zobu obecného odrůdy ’Atrovirens’ je 2 m, odrůdy ’Lodense’ 0,5 - 1 m (vhodná pro nízké lemy). Řez: Jednou ročně koncem června, při dvou řezech v roce dodatečný tvarovací sestřih koncem února, sklon k výběžkům. Velmi nenáročný; mírně suchá až vlhká, dává přednost vápnitým půdám. Snese sucho. Stanoviště: Slunné až stinné.
Vysazujte 3 - 4 rostliny na metr živého plotu, doporučená výška sazenice 60 - 100 cm; tmavě modré bobule jsou jedovaté, roční přírůstek 25 - 35 cm; odolný větru, v zimě částečně zelený.