Info panel - katalog

Liguidambar sttyraciflua - Ambroň západní

Ambroně jsou vrcholně okrasné keře a stromy, které si svou slávu vydobyly již před staletími. Pochází ze Severní Ameriky a rozšířené jsou po celém světě v pásech od chladnějších okrajů mírného klimatu až do zemí, kde letní teplota dosahuje čtyřicítek. Rozpoznávacím znakem jsou jejich hvězdicově vytvarované listy, které nebotanik snadno zamění s javorem, a které na podzim hrají barvami.

V tomto případě se jedná o základní druh, od kterého byly odvozeny či vyšlechtěny ostatní kultivary. 5-cípé listy mají podobný tvar jako listy javorů, ale jsou více vykrajované. Ambroně se většinou množí semeny a často se setkáte s odlišnou hloubkou vykrojení listů stejně jako rozdílným podzimním vybarvením u rostlin vzešlých ze semen stejného stromu. Základní druh je bohatý na podzimní barvy, což z něj činí jednu z nejúspěšnějších listnatých dřevin v hitparádě podzimní hry barev. Setkáte se s odstíny žluté, oranžové, růžové, červené, až temně vínové a to vše na jednom stromě během přibližně dvou měsíců.

Sympatickým doplňkem ambroní jsou jejich plody, což jsou cca 3 cm široké, mírně pichlavé kuličky. Nejsou v žádném případě nebezpečné, ale pokud je tak do půl roku neuklidíte z trávníku nebo cestiček, po seschnutí mohou být docela nepříjemné při letním běhání naboso.

Další zajímavostí, která vynikne hlavně v zimě, je borka. Kůra kmene a větviček je totiž hluboce vrásněná v nepravidelných vrstvách, takže se často setkáváme s dotazem, zda není strom nemocný. Není, má to být paráda :-).

Ambroně rostou středně rychle, podle živnosti půdy a stanoviště. Jejich tvar je nepravidelný, s věkem široce pyramidální. Lze je nechat růst divoce nebo je použít do neformálních živých clon, které se stříhají každý rok zjara. Pěstuje se většinou s větvemi již od země, či jako vícekmen (3-4 kmeny) s větvemi od země nebo ve tvaru klasického alejového stromu s vyholeným kmenem do výšky cca 2m a korunou.

Ambroně mají rády středně živnou, hlubší a propustnou půdu, která by měla být přednostně kyselejší reakce a pokud možno nevysychavá. Po dobrém zakořenění snáší dobře i občasný letní přísušek stejně jako krátkodobé zamokření, ale pro hustý habitus radíme zamulčovat a omezit vysychání kořenů. Stanoviště určitě plně osluněné a dostatek prostoru do šířky – podle odrůdy. Rostliny zakoupené ve velikosti vyšší než cca 1,5m je dobré na 1-3 roky připevnit do úvazu (3 kůly do trojnožky nebo 1 kůl šikmo k hlavnímu kmeni), aby jej vítr zbytečně netrápil. Plně mrazuvzdorná do cca -27°C.
Cena: 1 990 Kč
Barva: Zelená
Velikost: 200-250cm
Velikost kontejneru: Bal
Skladem: na poptání
Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz: