Info panel - katalog

Catalpa bignonioides - Katalpa trubačovitá, ok 18+

Každá, i menší zahrada, si zaslouží dominantní strom, jež bude vévodit trávníku, rohu zahrady nebo se bude impozantně vyjímat vedle vchodu před domem. Tato katalpa nabízí hned několik krásných atributů: velikost listů, jejich barvu, květy a v neposlední řadě i tvar stromu. 

Pouze na jednu věc je potřeba si dát pozor – letní padlí. V období tepla a vysoké vlhkosti vzduchu (většinou zezačátku prázdnin) se šíří plísňové choroby a zejména katalpy, které nejsou dostatečně ošetřené, mohou trpět na padlí. Jakmile na listech zpozorujete bílé, matné skvrnky, rostlinu co nejdříve ošetřete dostupným přípravkem proti padlí (s obsahem mědi). Neošetřené napadené rostliny infekci přežijí, ale až do podzimu budou jejich listy zpola potaženy nehezkým šedobílým povlakem.

Roste středně rychle až rychle. Keřové formy mají již od země tvar širokého, rozevřeného deštníku. Stromy s korunou dorůstají také do tohoto tvaru a s věkem vytvářejí patra. Výška volně rostoucího stromu se může vyšplhat k cca 8m, ale běžně se loňské výhony v polovině jara zakracují, aby vytvořila hustší korunu a udržela se v nižší velikosti. Spolehlivě obráží i při pozdním stříhání (až do začátku července).

Katalpy jsou nenáročné na půdní typ, i když živnou půdu ocení. Nejsou vybíravé, zda kyselou nebo zásaditou, pouze jim zajistěte dobře odvodněnou a přednostně hlubší zem, aby mohly dobře kořenit. Máme zkušenost, že dokáží růst i v těžších půdách a po dobrém zakořenění zvládají i dočasné zamokření. Dobře snáší nepříznivé podmínky jako městské zadláždění a znečištěné ovzduší. Plně mrazuvzdorné do cca -28°C.

Vysvětlivky ke zkratkám u velikostí:

ok = obvod kmínku v centimetrech 80cm nad zemí.

O co větší o to silnější kmen a i větší bal. Stromy ok 8-10 unese jeden statný člověk, ok 10-12 už je pro dvě osoby a ok 18-20 pro tři nebo třeba jeřáb. Pro větší přehled jsou napsány obvody kmínku v katalogu za českým názvem. Př. ok 10+ = ok 10-12, ok 12 = ok 12-14

Vk = vysokokmen.

Výška roubování korunky nejčastěji 180cm u některých převislých forem stromů bývá i vyšší, nebo je i více možností.

Bal = Zemní bal.

Všechny rostliny jsou v drátěném úpletu. Bez drátu se zemina rozsype a strom by mohl uschnut. Po zasazení je dobré vrchní část drátu u kmenu rozštípnout štípacími kleštěmi aby se v pozdější době nezařezával do kmenu stromu.

Korunka 70+ = velikost korunky od roubování

Je velikost nárůstu stromu od roubování. Bohužel je relativní. Kulovité kultivary mají často menší korunku – pomaleji rostou a například břízy (Betula pendula), buky (Fagus silvatica), duby (Quercus robur) a další mají zase koruny větší. Např. Lípa (Tilia cordata) i při velikosti ok 8-10 má už 4,5m výšku.

Důležité při sázení!

  1. Pořádně připevnit strom úvazkem ve tvaru osmičky ke kůlům. Kůly zabraňují vyvracení a naklánění se po větru.
  2. Nepodcenit velikost připravované díry pro strom. Výkop by měl být alespoň 3x větší než je samotný bal rostliny.
  3. Je-li blízko stromu zámková dlažba nebo beton, přidejte pod strom meliorační trubku pro případnou zálivku. Viz příklady v referencích.
Cena: 4 990 Kč
Barva: Zelená
Barva květu: Bílá
Velikost: vysokokmen
Velikost kontejneru: bal
Skladem: na poptání
Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz:
Související zboží