Info panel - katalog

Bazalka pravá - Ocimum basilicum ´Chianti´

Bazalka pravá je velmi oblíbeným kořením, léčivou rostlinou a dochucovadlem. Je z čeledi hluchavkovitých, má tedy typickou čtyřhrannou lodyhu a motýlovitě trubkovité drobné květy bílé barvy, které jsou na lodyhách uspořádané v klasech. Listy jsou lesklé, lžícovitě prohnuté a velmi aromatické.

Používá se jak ve studené tak teplé kuchyni a skvěle doplňuje nejrůznějšé pokrmy z rajčat. Mladé listy bazalky se užívají k přípravě salátů a sušené listy jako koření zejména na maso, ryby, luštěniny, k ochucování tvarohu a uzenin, ale i do polévek a omáček. Odrůda Chianti má tmavě červené listy.

V našich podmínkách nepřezimuje a proto je u nás pěstovaná jako letnička nebo jako hrnková rostlina, kterou je na zimu nutné přenést do chladnější místnosti. Bazalka zvyšuje žaludeční činnost snižuje nadýmání, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje odhleňování, působí protizánětlivě a mírně antibioticky.Protože rostlina zklidňuje, bývá její aplikace vhodná i při nespavosti, migréně, mentální vyčerpanosti či některých formách depresí. Bazalka také podporuje tvorbu mateřského mléka a léčí afty v ústní dutině. Bývá vhodná i při léčbě močového systému a při průduškovém astmatu.

Pokud chceme rostlinu konzumovat, je lepší odřezávat celé výhony až u země než odtrhávat náhodně jednotlivé lísty. Rostlina poté mnohem lépe regeneruje a neztrácí na kompaktnosti.

Bazalce prospívá slunné stanoviště, humozní, ale propustný substrát a pravidelná zálivka. Vhodné je rostlinu několikrát za sezonu přihnojit plným rozpustným hnojivem.

Velikost: 5-20 cm
Velikost kontejneru: p9
Skladem: ne, od března 2015
Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz:
Související zboží