Info panel - katalog

Acer platanoides ´Princeton Gold´ - Javor mleč

Žlutolistá odrůda javoru nejasného původu, údajně vznikla v Evropě (před rokem 1885), v EU a Anglii chráněna patentem č. 6727. Původní druh rozšířen po celé Evropě od Francie, Švédska až po Pyreneje, Apeninský a Balkánský poloostrov, dále zasahuje až sv. Malé Asie, Kavkaz. U nás rozšířen po celém území od nížin až po podhůří, kde vystupuje do výšky přibližně 700 m n.m.

Středně vzrůstná odrůda javoru, vytváří široce vejčitou až kulovitou korunu. Listy jsou obvykle 5-7klané a mají v průměru 8-15 cm, při rašení jsou jasně až svítivě žluté, v létě žlutavě zelené, nově rašící výhony na začátku léta jsou opět jasně žluté; při odtržení roní listy z řapíku mléčí. Podzimní vybarvení listů je zlatavě žluté. Květy jsou žlutozelené a vyrůstají v koncových chocholících. Roční přírůstek je pouze 25 až 45 cm, kulovitá koruna má kolem 20. roku průměr 4 až 5 m, v 50. letech dorůstá výšky 8-10 m.

Půda běžná, spíše bohatší a propustná i sušší. Slunce až polostín, dobře snáší v mládí zastínění. Žlutolistá odrůda, která je poměrně odolná k letnímu úpalu, podmínkou je dostatečná půdní vláha. V silnějším zastínění naopak ztrácí vybarvení a starší listy jsou téměř čistě zelené.

Méně rozšířená odrůda javoru s intenzivním vybarvením listů, najde uplatnění jak v menších, tak ve větších zahradních úpravách, vysazujeme solitérně nebo v menších skupinách pro barevný kontrast.

Vysvětlivky ke zkratkám u velikostí

Cena: 1 980 Kč
Barva: Žlutá
Velikost kontejneru: Vk, ok 12-14, bal
Skladem: Do tří dnů
Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz: