Info panel - katalog

Acer platanoides ´Golden Globe´ - Javor mleč

Původ:

Pupenová mutace javoru nalezená na odrůdě Globosum (1990). Původní druh rozšířen po celé Evropě od Francie, Švédska až po Pyreneje, Apeninský a Balkánský poloostrov, dále zasahuje až sv. Malé Asie, Kavkaz. U nás rozšířen po celém území od nížin až po podhůří, kde vystupuje do výšky přibližně 700 m n.m.

Vzhled:

Zakrslá hustě větvená odrůda javoru, roubovaná na kmínek 180 cm, vytváří následně pravidelnou kulovitou až ploše kulovitou korunu. Listy jsou obvykle 5-7klané a mají v průměru 7-14 cm, při rašení zlatavě žluté, v létě jasně žluté, zastíněné žlutavě zelené; při odtržení roní z řapíku mléčí. Podzimní vybarvení listů je jasně žluté. Květy jsou žlutozelené a vyrůstají v koncových chocholících. Roční přírůstek je pouze 5 až 15 cm, kulovitá koruna má kolem 20. roku průměr 2,5 až 3 m. Celková výška je závislá zvolené výšce roubování.

Nároky:

Půda běžná, spíše bohatší a propustná i sušší. Slunce až polostín, dobře snáší v mládí zastínění. Odrůda snáší dobře tvarování a pravidelným řezem v intervalu 5-6 let lze udržet korunu v průměru 2-2,5 m. Pravidelný řez navíc dále zahušťuje korunu, takže dobře stíní lavičky, část terasy atd. Žlutolistá odrůda, která je poměrně odolná k letnímu úpalu, podmínkou je dostatečná půdní vláha. V silnějším zastínění naopak ztrácí vybarvení a starší listy jsou téměř čistě zelené.

Použití:

Zajímavá odrůda javoru a kulovitým růstem a intenzivním vybarvením listů, najde uplatnění jak v malých, tak ve větších zahradních úpravách, vysazujeme solitérně nebo v menších skupinách.

Vysvětlivky ke zkratkám u velikostí

Cena: 2 390 Kč
Barva: Žlutá
Velikost: kmínek 180cm, korunka 70+ cm
Velikost kontejneru: Vk, ok 10-12, bal
Skladem: ano 1-5 ks
Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz: