Info panel - katalog

Acer platanoides ´Globosum´ - Javor mléč

Původ:

Zakrslá odrůda poprvé popsána v Belgii v roce 1873. Původní druh rozšířen po celé Evropě od Francie, Švédska až po Pyreneje, Apeninský a Balkánský poloostrov, dále zasahuje až sv. Malé Asie, Kavkaz. U nás rozšířen po celém území od nížin až po podhůří, kde vystupuje do výšky přibližně 700 m n.m.

Vzhled:

Zakrslá hustě větvená odrůda javoru, roubovaná na kmínek 160 až 220 cm, vytváří následně pravidelnou kulovitou až ploše kulovitou korunu. Listy jsou obvykle 5-7klané a mají v průměru 7-14 cm, sytě zelené, při odtržení roní z řapíku mléčí. Podzimní vybarvení listů je jasně žluté. Květy jsou žlutozelené a vyrůstají v koncových chocholících. Roční přírůstek je pouze 5 až 15 (20) cm, kulovitá koruna má kolem 20. roku průměr 3 až 3,5 m, v 50. letech dosahuje pak průměru 4 až 5 m. Celková výška je závislá zvolené výšce roubování.

Nároky:

Půda běžná, spíše bohatší a propustná i sušší. Slunce až polostín, dobře snáší v mládí zastínění. Odrůda snáší dobře tvarování a pravidelným řezem v intervalu 5-6 let lze udržet korunu v průměru 2-2,5 m. Pravidelný řez navíc dále zahušťuje korunu, takže dobře stíní lavičky, část terasy atd.

Použití:

Velmi rozšířená odrůda javoru a kulovitým růstem, najde uplatnění jak v malých, tak ve větších zahradních úpravách, vysazujeme solitérně nebo v menších skupinách. Hojně využívaná pro řadovou výsadbu v místech s omezeným prostorem jak v zahradách, tak parcích a městech.

Vysvětlivky ke zkratkám u velikostí

Cena: 1 790 Kč
Barva: Zelená
Velikost: kmínek 180cm, korunka 70+ cm
Velikost kontejneru: bal
Skladem: ano 1-5 ks
Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz: