Info panel - katalog

Specifikace rostlin, jak vybírat?

Po dvou hodinách pročítání růžných e-shopů s rostlinami jsem zjistil, že jako zákazník bych byl několikrát zklamán a možná i napálen... Ale, díky tomu jsem přišel na pár věcí, jak nakupovat rostliny na internetu.

1. Cena
Měla by být adekvátní ke stáří a velikosti rostliny. U jehličnanů je to mnohem problematičtější. Roubované rostliny – vždy přes 200,- krom masové výroby přísavníků. Řízkované jehličnaté rostliny (všiml jsem si, že nejčastěji se prodávají v K9 – teda když už to někdo napíše) jsou ceny od 38 do 60Kč (obr. Č. 1.). Takové ty kvalitní řízkované jehličnany začínají na nějakých 89,- v 2L kontejneru, ale pozor na specifikace (obr. Č. 2.). Dobře napěstovat jehličnan do 2L kontejneru netrvá týden, ale půl až dva roky! Listnáče (nejčastěji se prodávají v litrovém kontejneru (C1,K10,p13(p13h) a teď nastává otázka: Jsou stíhané (rozvětvené) nebo ne? Za 39,- (49,-) asi těžko (viz obr.3). Bez fotografie se těžko posuzuje. V litrovém kontejneru 60-80cm vysoká rostlina nevypadá dobře (viz. Obr. 4) – potřebuje dost vody, než zakoření. Takže bez pravidelné denní zálivky často usychají. V 2L, 3L kontejneru už je to dobré. Rostlina při dodání vypadá, roste… Ale nemůže mít 120cm, ale 60cm. Cena u keřů (bez licence) v dvou, tří litrovém kontejneru už není o tolik dražší, abyste si ji nemohli dovolit. Neznám zahradnické centrum, kde prodávají keře v litrových kontejnerech, sami by je nezalili.

2. Jehličnaté x listnaté rostliny
Na jehličnaté rostliny se používá mnohem více propustný substrát než pro listnáče (+tůje). Vyvarujte se prosím nákupu malých jehličnatých rostlin a to hlavně v létě.

3. Velikost kontejneru
Jak jsem výše psal o specifikacích. Prosím dávejte si pozor na velikost kontejneru. Jestliže nechcete rostlinu po zasazení 2x denně zalévat, preferujte kontejnery o velikosti 2L+

4. Velikost rostliny
Jestli-že je rostlina v C1 a má 60cm, nebude vypadat dobře (teda pokud není sloupovitá) bude to velmi (ne)pěkné koště – viz obr. 3.

5. Popis rostliny není její specifikace při nákupu
Je-li v popisu rostliny, že roste 80-100cm na výšku a 40-60cm na šířku neznamená to, že si takovou rostlinu kupujete. V popisu je velikost rostliny za 10let růstu/stáří. Pokud teda není cena 499,- a velikost květináče 10Litrů.

6. Norma rostlin
Nikdo nepíše. Zde je odkaz na Svaz školkařů České republiky, kde je ke stažení.

7. Identická fotografie rostliny, klidně i na požádání.
Není-li součástí karty produktu v e-shopu, určitě nebude nikomu danou fotografii rostliny (kterou mají skladem) dělat problém umístit na stránky, nebo zaslat e-mailem.

8. Zázemí e-shopů
Je to jen balírna balíků v garáži, má v zázemí zahradnické centrum nebo je to rovnou pěstební školka?


O tom si každý umí udělat obrázek sám. Stačí se podávat na adresu firmy a satelitní snímek, často i reference postačují má-li se firma čím pochlubit. Myslím si, že koupené fotky na facebooku… …jak to krásně plodí.

Popis k obrázkům:
Obr. Č. 1.: Vlevo rostliny v K9 narostlé. Po pravé straně narostlé avšak prokořeněné.
Obr. Č. 2.: Rozdíl v jehličnatých rostlinách, obě ve dvoulitru. Avšak bez specifikace velikosti Vám může klidně přijít ta menší.
Obr. Č. 3.: Nezavětvená rostlina (1x stříhaná) – ale 50cm výšku má. Vpravo správně zavětvená rostlina – v tomto stavu je sázíme do 2L a 3L kontejnerů a o rok později prodáváme.
Obr. Č. 4.: Vytáhlá rostlina v litrovém kontejneru (vhodné na kompost). Pro dobrý růst by se musela na trvalém stanovišti ostříhat na 1/3 výšky.

Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz: