Info panel - katalog

Tvarování živých plotů

Sestříhávejte pečlivě Používáte-li elektrické nůžky na živý plot, dávejte stále pozor na elektrický kabel. Pro větší bezpečnost si jej přehoďte přes rameno a táhněte jej za sebou, mimo ostří nůžek, abyste kabel nepřestřihli. Při používání venkovních elektrických zařízení vždy musíte mít síťový jistič.
Bezpečnost Před použitím se přesvědčte, že jsou elektrické nůžky v dobrém stavu.
- U moderních nástrojů je třeba, abyste je drželi oběma rukama; pustíte-li jej jednou rukou, brzda nástroj zastaví. Používáte-li nástroje, které lze ovládat jen jednou rukou, musíte být obzvlášť pozorní.
- Při koupi nástroje se podívejte, zda mají čepele tupé zakončení – v takovém případě vás při pádu na povrch těla neříznou, pouze udeří.
- Používejte ochranné brýle, oblékněte si ochranné rukavice, kalhoty, dlouhé rukávy a kožené boty.

Vysoký živý plot Chcete-li, aby váš plot měřil dva metry, nečekejte s řezem, až dosáhne požadované výšky, neboť by mohl začít odspodu vyholovat. Plot sestřihněte, jakmile dosáhne výšky jednoho metru; potom od země zhoustne. Nechte plot, aby každý rok povyrostl o 15–20 cm, dokud nedosáhne konečné výšky.

Lehký sestřih pro bobkovišeň… Bobkovišeň roste rychle a vytváří hustý stálezelený plot.
- Nestříhejte jej nůžkami ani nůžkami na živý plot, neboť přestřižené lesklé listy zkazí jeho vzhled. Místo toho použijte zahradnické nůžky a jednotlivé větve ostříhejte na požadovanou délku postupně.

…i pro hlohyni Během jara se živý plot z hlohyně pokryje drobnými bílými květy a teprve potom vyrůstají nové olistěné větve. Nepodlehněte pokušení plot ostříhat nůžkami na živý plot, protože když odstraníte všechny květy, i když již odkvetly, připravíte se o podzimní záplavu červených nebo oranžových malviček. Raději odstřihněte postupně zahradnickými nůžkami nové větve jednu po druhé jen tak, abyste upravili vzhled keřů.

Nejlepší doba pro řez živého plotu První řez v novém roce proveďte koncem jara, v květnu nebo v červnu, potom po ukončení letního růstu, v září nebo v říjnu. Rychle rostoucí druhy, například Cupressocyparis x leylandii, byste také měli seříznout počátkem jara a během léta. Jiné živé ploty byste měli sestřihnout dle potřeby, podle toho, čemu dáváte přednost a jak rychle rostou.

Strany řežte mírně našikmo Při seřezávání živého plotu začněte dole a postupujte směrem vzhůru. Začnete-li s řezem nahoře, odstřižené větévky budou padat na nižší partie a řez pak bude obtížnější.
- Abyste dosáhli pěkně vypadajícího živého plotu, který je zelený odshora dolů, seřezávejte strany poněkud šikmo, se sklonem asi 1:10, takže horní část plotu bude užší než část spodní. Díky tomuto tvaru pronikne ke spodní části živého plotu více světla i vody.

Nástroj pro malý živý plot Je-li váš plot jen malý, zvažte investici do nůžek na plot na baterii. Jejich použití je snadné, nemají žádný kabel a baterie lze rychle nabít, takže sestřih živého plůtku je skutečně rychlý.
- Tyto nůžky na živé ploty mají zpravidla kratší čepele než elektrické nebo motorové nůžky a jsou vhodnější pro údržbu menších ploch.

Živý plot s výhledem Abyste získali romantický výhled, vyřízněte v hustém živém plotě kulaté okno nebo obloukovitou branku. Tak získáte jak soukromí, tak výhled.

Řez živého plotu
1) Provázek natažený mezi kolíky vám pomůže řezat rovně. Raději než žebřík použijte při této práci bezpečné schůdky.
2) Nikdy nestříhejte nad úrovní ramen ani se příliš nenaklánějte, jelikož byste mohli ztratit kontrolu nad nástroji nebo upadnout.
3) Pro drobnolisté živé ploty použijte nůžky na živé ploty nebo klasické nůžky. Jinak odstřihávejte větve postupně zahradnickými nůžkami.
4) Stříhejte uvnitř plotu tak, aby odstřižené konce nebylo vidět. Svou práci pravidelně kontrolujte, abyste udržovali rovnou linii.
Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz: