Info panel - katalog

Hortenzie velkolistá - modré pěstování

Pěstování modré hortenzie

Hortenzie patří mezi nejoblíbenější okrasné kvetoucí keře. Jejich nádherná květenství bílé, modré nebo růžové barvy zdobí stinná zákoutí zahrady od jara do podzimu. Na pěstování nejsou náročné, avšak aby nebeská modř květů nevybledla, potřebují speciální výživu.

Rod Hydrangea zahrnuje asi 70–75 druhů, které pocházejí z východní Asie (konkrétně z Číny, Koreje, Japonska, Indonésie a Himálají). Jejich domovinou je ale i Severní a Jižní Amerika. Hortenzie jsou dřeviny, které nejčastěji dorůstají výšky 1–3 metry. Zajímavým druhem je pak hortenzie řapíkatá (H. petiolaris), která popíná zdi nebo staré stromy a to až do výšky 30 metrů. Mohou být buď opadavé, nebo stálezelené – opadavých druhů je mnohem více.

Legendární květy hortenzií

Květy hortenzií, uspořádané v koncových chocholících, se objevují počátkem jara a kvetou až do pozdního podzimu – v průměru mohou mít i více než 20 centimetrů. Květenství je charakteristické tím, že se skládá ze dvou druhů květů: drobné fertilní (plodné) kvítky jsou uprostřed a velké sterilní neboli krycí v kroužku kolem okraje. Některé druhy však mají pouze fertilní květy stejné velikosti.

U většiny druhů jsou květy bílé, ale u některých druhů (zejména H. macrophylla) mohou být i modré, červené, růžové, světle fialové nebo tmavě fialové. Ale pozor, toto zbarvení květů je často ovlivněno pH – kyselostí půdy:

V kyselých půdách keře produkují modré květy.
V neutrální půdě jsou kvítky bledě krémové či narůžovělé.
V alkalické půdě mají barvu růžovou nebo fialovou.

Pěstování

Mezi druhy, které u nás vídáme na zahrádkách, je nejrozšířenější hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla). Její pěstování není složité a nabídka trhu je opravdu bohatá.

Nové rostliny sázíme nejlépe na jaře, ale ani podzimní termín není nevhodný.
Stanoviště volíme polostinné, hortenziím nevyhovuje ani úplný stín, ani sluneční úpal.
Půda by měla být hluboká a živná, suché písčité půdy nejsou nejvhodnější. Pokud kvalita zeminy nevyhovuje, musíme ji před výsadbou vylepšit.
Vykopeme raději větší jámu (v případě těžší půdy vysypeme dno štěrkovou drenáží) a vybranou zeminu smísíme s rašelinou a uleženým kompostem v poměru 1:1:1.
Hortenzie nenecháme po výsadbě nikdy přeschnout a pravidelně je zaléváme.

Jak mít hortenzie stále modré…

Modrá barva květů je v první řadě podmíněna kyselou půdní reakcí. Hodnota pH se musí pohybovat v rozmezí od 3,5 do 4,2, což je opravdu hodně nízko, ale je to opravdu základ pro udržení modré barvy. Pokud půda kyselá nebude, přemění se modré květy v růžové nebo narůžovělé. V květináči i na zahradě je však možné optimální kyselé prostředí celkem dobře udržovat.

Druhou podmínkou „modrého kvetení“ je zajištění dostatku volně přístupných iontů hliníku v půdě. Do substrátu proto musíme dodat přídavek sloučeniny, která tyto ionty postupně uvolňuje. Zahradníci nejčastěji používají amonnohlinitý kamenec nebo síran hlinitý (koupíte v lékárně). Stačit by však mělo i běžné hnojivo, které zmíněnou sloučeninu obsahuje, k dostání je však i speciální hnojivo pro modré hortenzie. Rostliny, ať už je pěstujeme venku, nebo doma, pravidelně přihnojujeme.

napsala: Daniela Dušková

Tak a teď ve skratce odborně:

Pro to, aby hortenzie vykvetly modře, je nezbytné aplikovat síran hlinitý a současne dostat pH pod 5, optimalne na uroven 4,3.

Pozor: síran hlinitý poškozuje kořeny rostlin a zasoluje substrat. Je vodorozpustný, proto se snadno vyplaví ze substratu. Před každou aplikaci síranu je spravné zkontrolovat zdravotni stav korenu, EC pudniho roztoku a pH substrátu.

Doporučuje se opakovaná aplikace síranu hliniteéo v davce 2 g/l vody zálivkou cca od poloviny srpna ve 14-denních intervalech. Počet opakovaní podle prubehu počasí, při slunném podzimu staci caa 3-4 aplikace, při destivém počasí je nezbytné zvýsit počet opakovaní až na 8 aplikací v tydenních intervalech.

Takto ošetřené rostliny kvetou nasledujicí rok na jare (rychlene) nebo v lete modrými kvety.

napsal: Jaroslav Jaša

Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz: