Info panel - katalog

Hortenzie latnatá - pěstování

Hortenzie latnatá, latinsky Hydrangea paniculata, je zástupcem keřovitých hortenzií. Tato rostlina dorůstá výšky 1 až 4 metrů (v závislosti na kultivaru). Od klasické hortenzie se liší hlavně svými květy. Nejsou však o nic méně krásné, jsou zkrátka jen jiné. Díky tomu, že se šlechtění na tento druh hortenzie v posledních letech opravdu hodně zaměřilo, jsou její květy velice bohaté a různorodé. Jsou uspořádány do kuželovitých útvarů, které obvykle měří okolo 20-30 centimetrů. Barva květů je nádherně bílá, později světlounce růžová. Protože hortenzie latnatá kvete dlouhou dobu, i barva jejího květu se mění. Barva květu se může dostat až na sytě červený odstín (v závislosti na kultivaru-ostatně o těch se dozvíte níže). Do plné krásy vykvete během července a srpna. Kvete tedy později, než hortenzie velkolistá.

Jak pěstovat hortenzii latnatou:
Co se týče nároků, je keř náročný především na světlo. To k růstu potřebuje, vysadit ho můžete klidně na plné slunce. I to totiž snese. Z hlediska vlhkosti a vody už tak náročný není. Naopak, vlhkost mu stačí střední a vyrovnaná, přímé záplavy, nebo přemokřenou půdu neustojí. Na orientaci k světovým stranám nezáleží. Vysazuje se hlavně v parcích, ale parádu vám může dělat i na zahradě. Pak ale počítejte s dostatečným prostorem (podobně jako u ruje vlasaté). Z keřů hortenzie latnaté si můžete vysázet i živý plot (např. Hydrangea paniculata ´Lime Light´).


Řez hortenzie:
Obecně se o tento druh hortenzie nemusíte nijak přehnaně starat. Stačí, pokud jí občas prořežete a odstraníte zdřevnatělé větve, které keřík jen hyzdí. Větve na sebe samy upozorní, neboť budou v kontextu rostliny vypadat nepatřičně. Prořezávání rostliny by mělo proběhnout na jaře, kdy tím rostlinu prosvětlíte a ulevíte jí. Nejlepší je prořezávat jí v březnu. Všechny větvičky můžete s klidem seříznout na délku až půl metru (V Žiželicích stříháme z jara za rozvětvením na dva - tři pupeny). Nemusíte mít totiž strach z jednoduchého důvodu. Květy hortenzie totiž obráží na jednoletém dřevu. Proto i na ořezaných větvích vyrazí květy, které vám vezmou dech.

Dále je také vhodné ořezat větve po odkvetení. To se provádí na sklonku podzimu, či na začátku zimy. Pokud se jimi však chcete těšit celou zimu, ani to není problém. Květy i přes zimu vypadají na keři velmi dekorativním vzhledem. Nic se nestane, pokud tedy větvičky seříznete až s příchodem prvních jarních slunečních paprsků.

Hortenzie latnatá má velmi dobré mrazuvzdorné schopnosti, můžete jí tak pěstovat i ve vyšších nadmořských výškách. Nemusíte jí před zimou nijak zvlášť chránit. I pokud se přes zimu mrazem nějak poškodí, stačí pouze v březnu větvičky seříznout, jak je popsáno výše. Tím zajistíte to, že v létě opět znovu vykvete a vy se budete těšit i další rok jejími nádherně se proměňujícími květy.

Pěstovat hortenzii latnatou můžete podobně jako velkolistou i ve velkém květináči na slunné terase. O tu však musíte pečovat o trošku více. Je třeba ji vždy na jaře zkrátit asi o třetinu, klidně i víc (postačí ponechat 2-4 pupeny na každé větévce). Dále je třeba jí dostatečně hnojit tak, aby měla neustále dostatečný přísun živin. Každý týden přidejte do zálivky vodorozpustné hnojivo nebo Osmocote z jara a v létě.


Nejzajímavější kultivary

Jak už to tak bývá, také hortenzií můžete vysadit velmi mnoho kultivarů. Pokud kupujete hortenzii v nádobě, rozhodně by u ní měl být popisek a fotografie vzrostlého keře. My vám alespoň představíme ty nejzajímavější, pro naše podmínky vhodné (tedy plně mrazuvzdorné) druhy. Kompletní sortiment naleznete zde.


Hortenzie latnatá Vanille Fraise

Tato hortenzie doslova okouzlí téměř kulovitými květy, které mohou být až 30 cm dlouhé (květenství lze uplatnit i v suchých vazbách). V počátku kvetení je barva květů bílá a následně přechází od smetanové, přes jemně růžovou až po sytě růžovou. Díky šlechtění je tento kultivar neuvěřitelně kompaktní, s maximální výškou 1,5 m, a okrasný i přes zimu. Krom krásných květů se totiž mžete těšit i z načervenalých stonků. Ostatně i díky tomu je jednou z nejoblíbenějších hortenzií.


Sundae Fraise

Pokud chcete opravdu kompaktní, 1 metr vysoký kulovitý keřík, vsaďte na tento kultivar, který byl oceněn stříbrnou medailí pro šlechtitele (tím je Jean Renault). Květy jsou zpočátku bílé a v průběhu léta zrůžoví. Podobně jako kultivar Vanille Fraise, má o Sindae Fraise červený stonek, ale mnohem sytěji zbarvený.

Pinky winky

Názvy jednotlivých kultivarů si zapamatujeme mnohdy jen velmi málo. Pinky Winky je ale výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Pokud si tento název zapamatujete i vy, rozhodně neprohloupíte. Můžete si totiž zakoupit keř, který bude 2-3 metry vysoký (není problém keř udružet na velikosti kolem jednoho metru), pevný, s překrásnými kuželovitými květy. Květy jsou krásně vzpřímené, 40 cm vysoké, zpočátku bílé. Pak se květy začnou odspodu zbarvovat do růžova. Koncem léta jsou pak věty dvoubarevné světle růžové nahoře a světle fialové vespod.

Wim´s red

Jak již bylo řečeno, šlechtitelé nezahálí. Díky tomu se můžeme těšit z opravdu velmi tmavých květů této max. 2 m vysoké odrůdy. Květenství je zpočátku bílé, ale během léta až sytě purpurové. Není vůbec žádnou výjimkou, že na jedné rostlině uvidíte mladé, bílé květy a starší tmavě červené. Na jaře v žádném případě nesmíte zapomenout na radikální výchovný řez větévek (ty mají červenou barvu). Jen tak docílíte kompaktního keře, který má natolik silné větve, které bez problémů unesou i velké květy.

Produkt
Jméno a příjmení:
E-Mail:
Telefon:
Dotaz: